Czarniecki i Mazurek Dąbrowskiego – jak wyspa Als znalazła się w polskim hymnie

Wydarzenia, którym Józef Wybicki poświęcił jedną ze zwrotek Mazurka Dąbrowskiego rozegrały się na niewielkiej duńskiej wyspie Als.

14 grudnia 1658 roku około 800 polskich jeźdźców, pod dowództwem hetmana Stefana Czarnieckiego, przeprawiło się przez 500-metrową morską cieśninę Als Sund w południowej Danii.

Prawdopodobnie część jeźdźców pokonała cieśninę na grzbietach koni płynących w lodowatej wodzie. Po udanym desancie polska jazda przystąpiła do zwycięskiego szturmu na szwedzkie umocnienia znajdujące się na wyspie. Ostatecznie wyspa Als została oczyszczona ze Szwedów a Czarniecki kontynuował swój zwycięski pochód na północ.

Po powrocie do kraju, hetman Czarniecki niebawem wyruszył na kolejną wyprawę…

Józef Wybicki pisząc Mazurka Dąbrowskiego w 1797 przywołał tamte wydarzenia i postać hetmana Czarnieckiego.

130 lat później – w 1927 roku – Mazurek Dąbrowskiego został polskim hymnem państwowym.

W taki sposób niewielka jutlandzka wyspa Als weszła na trwale do polskiej historii.

GALERIA

[proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

 

W 1658 roku wojska szwedzkie – po potopie – ustępowały z Polski. Za nimi podążyły oddziały polskie dowodzone przez hetmana Stefana Czarnieckiego. Liczyły one około 4.500 szabel. W grudniu 1658 roku Czarniecki dotarł do Danii. Na niewielkiej wyspie Als stacjonował silny szwedzki oddział.

14 grudnia 1658 roku około 800 polskich jeźdźców, dowodzonych przez hetmana Stefan Czarnieckiego, wraz z końmi przeprawiło się przez 500 metrową cieśninę Als Sund w południowej Danii. Prawdopodobnie cześć jeźdźców pokonała cieśninę na grzbietach koni płynących w lodowatej wodzie. 

Po udanym desancie jeźdźcy przystąpili do szturmu na szwedzkie umocnienia. W efekcie część Szwedów skapitulowała (Nordborg) a część ewakuowała się (Sonderborg). Wyspa Als została oczyszczona ze Szwedów a Czarniecki kontynuował swój zwycięski pochód na północ. Po powrocie do kraju, hetman Czarniecki niebawem wyruszył na kolejną wyprawę…

Ponieważ na nowym moście ruch pieszy jest zakazany a stary most (zwodzony) jest remontowany i tylko w określonych godzinach dostępny – decyduję się pobiegać w warunkach plenerowych. Z dala od miasta i samochodów.

Około 8 kilometrów wybrzeżem wyspy, która mało znana, na trwale zapisała się w naszej historii.

Liczę, że kiedyś uda mi się odtworzyć historyczny przebieg przeprawy;)

PLAN TRASY

Nabrzeże na wyspie Als

Prawdopodobne miejsce desantu polskich jeźdźców w grudniu 1658 roku. Obecnie znajduje się tu kamień upamiętniający dowódcę - hetmana Stefana Czarnieckiego.

Sonderborg

Widok na port oraz zamek w Sonderborgu.

Przystań promowa w Ballebro

Malownicza przystań promowa łącząca północną część wyspy z Jutlandią.

Als Fiord

Szmaragdowe wody fiordu. Z tego miejsca piękny widok na fiord i cieśninę Als.

Dodaj komentarz

fifteen + 11 =