Wisła dzieli miasto na dwa światy. Z lewej strony – warszawski sznyt, z prawej – naturalne lasy, bobry, dzikie ptaki i… piknikowicze. Chyba trudno znaleźć w Warszawie miejsca, które lepiej oddają kontrasty miasta.

Po części jest to spowodowane tym, że mimo podejmowanych prób, w przeszłości nie udało się na dłużej połączyć mostami obu brzegów Wisły. Powodzie, pożary, wojny zrobiły swoje.

Pierwszy most, który na dłużej połączył dwie strony Warszawy – Most Kierbedzia – oddano do użytkowania w 1864 roku.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Dwie odwrócone od Wisły i siebie Warszawy – lewobrzeżna i prawobrzeżna – odróżniają mocno Warszawę od innych europejskich nadrzecznych metropolii, gdzie rzeki wręcz spinają dzielnice (Paryż, Amsterdam, Petersburg czy Berlin).

Start – na Poniatoszczaku – przy wejściu do stacji PKP Warszawa Powiśle (vis a vis Muzeum Wojska Polskiego).

Następnie po kolei ‚zaliczamy’ 4 mosty. Kolejność obowiązkowo – dowolna.

Warszawski Klasyk

PLAN TRASY

Most Poniatowskiego

Most Poniatowskiego Budowę Mostu Poniatowskiego ukończono W 1914 roku. Przetrwał on zaledwie 30 lat. Po wojnie Poniatoszczak został odbudowany jako pierwszy warszawski most w 1946 roku. Mój ulubiony:) Widok na Most Poniatowskiego oraz na warszawską Copacabanę - ulubioną plażę warszawiaków.

Most Gdański

Most przy Cytadeli wybudowano w 1895 roku. Przetrwał on do 1944 roku, gdy Niemcy podczas Powstania Warszawskiego wysadzili wszystkie warszawskie mosty. Obecnie na jego ‘fundamentach’ wznoszą się dwie nitki Mostu Gdańskiego (1946 - kolejowa i 1959 - drogowa). Nitka drogowa (południowa) ma dwa piętra. Dolne piętro jest przeznaczone dla tramwajów, rowerzystów i pieszych. Górne piętro jest przeznaczone dla samochodów. Nitka kolejowa (północna) jest przeznaczona dla pociągów.

Most Śląsko-Dąbrowski

Pierwszy most, który na dłużej połączył dwie strony Warszawy - Most Kierbedzia - oddano do użytkowania w 1864 roku. Most ten przetrwał do 1944 roku, gdy Niemcy podczas Powstania Warszawskiego wysadzili warszawskie mosty. Obecnie na jego ‘fundamentach’ wznosi się Most Śląsko-Dąbrowski (1949).

Most Śląsko-Dąbrowski

Pierwszy most, który na dłużej połączył dwie strony Warszawy - Most Kierbedzia - oddano do użytkowania w 1864 roku. Most ten przetrwał do 1944 roku, gdy Niemcy podczas Powstania Warszawskiego wysadzili warszawskie mosty. Obecnie na jego ‘fundamentach’ wznosi się Most Śląsko-Dąbrowski (1949). Widok na Wisłę na południe. Widoczny Most Świętokrzyski.

Most Świętokrzyski

Najmłodszy ze śródmiejskich mostów - Most Świętokrzyski - oddano do użytkowania w 2000 roku. Stanął on w pobliżu drewnianego Mostu Syreny. Ze względu na charakterystyczny pylon, jest obecnie chyba najbardziej rozpoznawalnym mostem w Polsce.

Most Poniatowskiego

Budowę Mostu Poniatowskiego ukończono W 1914 roku. Przetrwał on zaledwie 30 lat. Po wojnie Poniatoszczak został odbudowany jako pierwszy warszawski most w 1946 roku. Mój ulubiony:) Widok na Most Poniatowskiego, Wisłę oraz prawobrzeżną Warszawę. W tle Stadion narodowy.

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec