Cztery Mosty

Wisła dzieli miasto na dwa światy. Z lewej strony – warszawski sznyt, z prawej – naturalne lasy, bobry, dzikie ptaki i… piknikowicze. Chyba trudno znaleźć w Warszawie miejsca, które lepiej oddają kontrasty miasta.

Po części jest to spowodowane tym, że mimo podejmowanych prób, w przeszłości nie udało się na dłużej połączyć mostami obu brzegów Wisły. Powodzie, pożary, wojny zrobiły swoje.

Pierwszy most, który na dłużej połączył dwie strony Warszawy – Most Kierbedzia – oddano do użytkowania w 1864 roku.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Dwie odwrócone od Wisły i siebie Warszawy – lewobrzeżna i prawobrzeżna – odróżniają mocno Warszawę od innych europejskich nadrzecznych metropolii, gdzie rzeki wręcz spinają dzielnice (Paryż, Amsterdam, Petersburg czy Berlin).

Start – na Poniatoszczaku – przy wejściu do stacji PKP Warszawa Powiśle (vis a vis Muzeum Wojska Polskiego).

Następnie po kolei ‚zaliczamy’ 4 mosty. Kolejność obowiązkowo – dowolna.

Warszawski Klasyk

PLAN TRASY

Most Poniatowskiego

Most Poniatowskiego Budowę Mostu Poniatowskiego ukończono W 1914 roku. Przetrwał on zaledwie 30 lat. Po wojnie Poniatoszczak został odbudowany jako pierwszy warszawski most w 1946 roku. Mój ulubiony:) Widok na Most Poniatowskiego oraz na warszawską Copacabanę - ulubioną plażę warszawiaków.

Most Gdański

Most przy Cytadeli wybudowano w 1895 roku. Przetrwał on do 1944 roku, gdy Niemcy podczas Powstania Warszawskiego wysadzili wszystkie warszawskie mosty. Obecnie na jego ‘fundamentach’ wznoszą się dwie nitki Mostu Gdańskiego (1946 - kolejowa i 1959 - drogowa). Nitka drogowa (południowa) ma dwa piętra. Dolne piętro jest przeznaczone dla tramwajów, rowerzystów i pieszych. Górne piętro jest przeznaczone dla samochodów. Nitka kolejowa (północna) jest przeznaczona dla pociągów.

Most Śląsko-Dąbrowski

Pierwszy most, który na dłużej połączył dwie strony Warszawy - Most Kierbedzia - oddano do użytkowania w 1864 roku. Most ten przetrwał do 1944 roku, gdy Niemcy podczas Powstania Warszawskiego wysadzili warszawskie mosty. Obecnie na jego ‘fundamentach’ wznosi się Most Śląsko-Dąbrowski (1949).

Most Śląsko-Dąbrowski

Pierwszy most, który na dłużej połączył dwie strony Warszawy - Most Kierbedzia - oddano do użytkowania w 1864 roku. Most ten przetrwał do 1944 roku, gdy Niemcy podczas Powstania Warszawskiego wysadzili warszawskie mosty. Obecnie na jego ‘fundamentach’ wznosi się Most Śląsko-Dąbrowski (1949). Widok na Wisłę na południe. Widoczny Most Świętokrzyski.

Most Świętokrzyski

Najmłodszy ze śródmiejskich mostów - Most Świętokrzyski - oddano do użytkowania w 2000 roku. Stanął on w pobliżu drewnianego Mostu Syreny. Ze względu na charakterystyczny pylon, jest obecnie chyba najbardziej rozpoznawalnym mostem w Polsce.

Most Poniatowskiego

Budowę Mostu Poniatowskiego ukończono W 1914 roku. Przetrwał on zaledwie 30 lat. Po wojnie Poniatoszczak został odbudowany jako pierwszy warszawski most w 1946 roku. Mój ulubiony:) Widok na Most Poniatowskiego, Wisłę oraz prawobrzeżną Warszawę. W tle Stadion narodowy.