Warszawska Syrenka w trzech wcieleniach

W swych wcześniejszych wcieleniach Syrenka Warszawska posiadała skrzydła, łapy a nawet męski tors. Najstarszy istniejący wizerunek Syreny pochodzi z 1400 roku. Syrena jako pół kobieta, pół ryba pojawiła się dopiero w drugiej połowie połowie XVII wieku.

Także obecnie Syrenka Warszawska posiada wiele wcieleń. W czasie spaceru po Starym Mieście i Powiślu odwiedzimy 3 Syrenki.

Piękna trasa, biegnąca z Rynku Starego Miasta nad Wisłę a następnie klucząca malowniczymi uliczkami Mariensztatu i Powiśla oraz nadwiślanymi bulwarami.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Syrenka na Starym Mieście

Na środku Rynku Starego miasta stoi rzeźba Syrenki. Pojawiła się ona na warszawskim rynku w 1855 roku i stała tam do 1928 r. gdy została przeniesiona nad Wisłę. W 2000 roku oryginalna Syrenka wróciła na warszawski rynek na kilka lat, by w 2008 roku trafić do Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Od tego czasu na rynku stoi kopia oryginalnej staromiejskiej Syrenki.

Syrenka nad Wisłą

Rzeźba autorstwa Ludwiki Nitschowej stanęła nad Wisłą w kwietniu 1939 roku. Za modelkę posłużyła rzeźbiarce Krystyna Krahelska [1914 - 1944] - etnograf, poetka w tym autorka wiersza „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Żołnierz Armii Krajowej, zmarła 2 dnia Powstania Warszawskiego w wyniku ran.

Syrenka na Karowej

Ta postać Syrenki liczy sobie już ponad 100 lat. Oryginał został wykonany w 1905 r. Syrenka ta znajduje się w ciągu ulicy Karowej na Wiadukcie im. Stanisława Markiewicza na Powiślu.
Więcej

PLAN TRASY