01
Cze-2016

Warszawska Syrenka w trzech wcieleniach

W swych wcześniejszych wcieleniach Syrenka Warszawska posiadała skrzydła, łapy a nawet męski tors. Najstarszy istniejący wizerunek Syreny pochodzi z 1400 roku. Syrena jako pół kobieta, pół ryba pojawiła się dopiero w drugiej połowie połowie XVII wieku.

Także obecnie Syrenka Warszawska posiada wiele wcieleń. W czasie spaceru po Starym Mieście i Powiślu odwiedzimy 3 Syrenki.

Piękna trasa, biegnąca z Rynku Starego Miasta nad Wisłę a następnie klucząca malowniczymi uliczkami Mariensztatu i Powiśla oraz nadwiślanymi bulwarami.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Syrenka na Starym Mieście

Na środku Rynku Starego miasta stoi rzeźba Syrenki. Pojawiła się ona na warszawskim rynku w 1855 roku i stała tam do 1928 r. gdy została przeniesiona nad Wisłę. W 2000 roku oryginalna Syrenka wróciła na warszawski rynek na kilka lat, by w 2008 roku trafić do Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Od tego czasu na rynku stoi kopia oryginalnej staromiejskiej Syrenki.

Syrenka nad Wisłą

Rzeźba autorstwa Ludwiki Nitschowej stanęła nad Wisłą w kwietniu 1939 roku. Za modelkę posłużyła rzeźbiarce Krystyna Krahelska [1914 - 1944] - etnograf, poetka w tym autorka wiersza „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Żołnierz Armii Krajowej, zmarła 2 dnia Powstania Warszawskiego w wyniku ran.

Syrenka na Karowej

Ta postać Syrenki liczy sobie już ponad 100 lat. Oryginał został wykonany w 1905 r. Syrenka ta znajduje się w ciągu ulicy Karowej na Wiadukcie im. Stanisława Markiewicza na Powiślu.
Więcej

PLAN TRASY

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec