Akcja pod Arsenałem

Trasa tego biegu rozpoczyna się i kończy w miejscach, w których rozegrały się ostatnie dramatyczne wydarzenia w życiu Jana Bytnara – Rudego. To jest jego aresztowanie oraz odbicie przez Szare Szeregi z rąk Gestapo, w trakcie zbrojnej akcji znanej jako Akcja pod Arsenałem.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Po drodze odwiedzimy miejsca, które wiążą się z postacią Rudego i bezpośrednio z jego działalnością sabotażową i zbrojną w trakcie II wojny światowej.

To właśnie wtedy narodziła się legenda Rudego, Zośki, Alka, Morro…

PLAN TRASY

Dom Rudego

Dom, w którym mieszkał w czasie wojny Jan Bytnar (Aleja Niepodległości 159).  Tutaj 23.03.1943 Gestapo dokonało aresztowania Rudego oraz jego ojca Stanisława Bytnara. Wtedy został zapoczątkowany ciąg zdarzeń, których konsekwencją była Akcja pod Arsenałem.

Kotwica na Pomniku Lotnika

Kotwica Polski Walczącej, którą Rudy namalował na cokole Pomniku Lotnika za pomocą specjalnie skonstruowanego przez siebie wiecznego pióra. W czasie wojny pomnik stał na Placu Unii Lubelskiej i tam też Rudy namalował kotwicę. Po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy zniszczyli pomnik. Został on zrekonstruowany i w 1967 postawiony w obecnym miejscu (u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej). Znajdujący się na nim znak Polski Walczącej jest metalową kopią kotwicy wykonanej przez Rudego.

Dom na Brackiej

Dom przy ul. Brackiej 23 - w czasie akcji ewakuacji materiałów z opieczętowanego przez Gestapo mieszkania Rudy odniósł rany w starciu z policją.

Zachęta

Poniżej Warszawska Zachęta w czasie wojny została przemianowana przez Niemców na Haus der Deutschen Kultur - Dom Kultury Niemieckiej. Tutaj, w ramach małego sabotażu, "Rudy" dokonał brawurowej akcji - zerwał wielką hitlerowską flagę z gmachu Zachęty (Plac Małachowskiego 3).

Akcja pod Arsenałem

Rudy po aresztowaniu trafił do więzienia na Pawiaku. W tym czasie był przewożony na przesłuchania do siedziby Gestapo mieszczącej się przy Al. Szucha. 26.03.1943 r. samochód wiozący więźniów wraz z Rudym został zaatakowany przez Grupy Szturmowe w pobliżu Arsenału (Ulica Długa 52). Więźniowie zostali odbici. Niestety skatowany w trakcie przesłuchań Rudy zmarł kilka dni później (30.03.1943).