Rotmistrz Witold Pilecki

Trasa ta upamiętnia najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z postacią Rotmistrza Witolda Pileckiego – jednego z najodważniejszych bohaterów ruchu oporu w czasie II wojny światowej.

Odwiedzimy 3 i trzy miejsca oraz 3 dzielnice Warszawy – Żoliborz, Śródmieście i Mokotów.

Ku refleksji…

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

Miejsce aresztowania Pileckiego

Bieg rozpoczynamy przy Alei Wojska Polskiego 40 - tu 19.09.1940 r. w trakcie prowadzonej przez Niemców łapanki Witold Pilecki był aresztowany a następnie przewieziony do obozu w Oświęcimiu. Należy zaznaczyć, że Pilecki dobrowolnie podjął decyzję o tym, aby dać się aresztować.  W obozie Pilecki był głównym organizatorem ruchu oporu. W nocy 26.04.1943 r. Witold Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu.

Reduta Wolnej Rzeczypospolitej

W trakcie Powstania Warszawskiego Pilecki dowodził obroną reduty powstańczej, która od jego imienia została nazwana Redutą Witolda lub Reduta Wolnej Rzeczypospolitej (Aleje Jerozolimskie 105 A).

Więzienie na Mokotowie

Mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa grożącego mu ze strony komunistów, Rotmistrz Pilecki zdecydował się wrócić z emigracji do kraju.  08.05.1947 r. Pilecki został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa  a następnie, w wyniku procesu, skazany na śmierć.