10
Sty-2017

W cieniu Elbrusa – dolina rzeki Baksan

Europa+   /   Tags: , , ,

Dolina rzeki Baksan jest jedną z najpiękniejszych na całym Kaukazie. Droga poprowadzona tą doliną stanowi jedyne połączenie z Przyelbrusiem, znanym ośrodkiem narciarskim, turystycznym i alpinistycznym położonym na stokach Elbrusa.

Aby tam się dostać musimy pokonać niemal całą dolinę rzeki Baksan – czyli blisko 140 kilometrów. W tym czasie z poziomu 500 m n.p.m. wznosimy się na wysokość 2.340 m. n.p.m.

Elbrus

Naszym oczom ukazał się Grzbiet Wielkiego Kaukaz oraz górujący nad nim stożek Elbrusa. Elbrus, niczym wielka huba przyrósł do zdrowego grzbietu Kaukazu i przytłacza go swymi rozmiarami.

Wierzchołki Elbrusa

Elbrus jest najwyższym szczytem Kaukazu Wielkiego i europejskiej części Rosji. Wyższy wierzchołek osiąga wysokość 5.642 m n.p.m. a niższy - 5.611 m n.p.m. Swój kształt zawdzięcza on wulkanicznemu pochodzeniu. Jeśli przyjmie się, że umowna granica między Europą i Azją przebiega wzdłuż Główny Grzbiet Kaukazu, to Elbrus leżałby w granicach geograficznej Europy. Tym samych byłby on najwyższą górą Starego Kontynentu, gdyż o blisko 850 metrów przewyższa najwyższy szczyt Alp - Mont Blanc (4.807 m n.p.m.).

Wielki Kaukaz

Dopiero zbliżając się do gór Wielkiego Kaukazu uświadamiamy sobie jego rozmiary - osiem szczytów Kaukazu Wielkiego przekracza 5.000 wysokości a jeszcze kilka kolejnych jest wyższych od Mont Blanc! Powierzchnia Wielkiego Kaukazu to ponad 440 tys. km2.

Dolina Baksan

Na wysokości miasta Baksan skręcamy na południe i teraz wzdłuż rzeki pniemy się w górę - ku Elbrusowi.

Republika Kabardo-Bałkarska

Jesteśmy na terenie Republiki Kabardo-Bałkarskiej. Kabardo-Bałkaria od południa graniczy z Gruzją, od zachodu z Karaczajo-Czerkiesją, od północy z Krajem Stawropolskim, od wschodu z Osetią Północną. Dzisiejsza Kabardo-Bałkaria zajmuje powierzchnię 12 tys. km2.

Kabardo-Bałkaria

Mieszka tu ok. 860 tys. mieszkańców - w tym Kabardyjczycy stanowią 43%, Rosjanie 33% a Bałkarzy 8% ludności republiki. Wsród przedstawicieli innych nacji znajdziemy tu Ukraińców, Osetyńców i Gruzinów. Szacuje się, że na terenie Kabardo-Balkarii zamieszkiwali przedstawiciele blisko 40 nacji. Oni sami lub ich przodkowie przybywali tu w ubiegłym wieku bądź to dobrowolnie w poszukiwaniu pracy, bądź to pod przymusem NKWD, do pracy w kopalni i przy budowie miasta Tyrnyauz.

Kabardo-Bałkaria

Kabardyjczycy to lud kaukaski - zamieszkiwali oni równiny na północnym stoku Kaukazu natomiast Bałkarzy to lud górski pochodzenia tureckiego, zamieszkujący najwyższe pasma Kaukazu.

Ku Elbrusowi

Krajobraz stopniowo z równinnego przechodzi w pogórze. Powoli pniemy się w górę doliny - z każdym kolejnym postojem odczuwamy spadek temperatury. 

W dolinie

Po drodze widzimy pola i ogrody na specjalnych tarasach. Niedobór ziemi zawsze stanowił podstawowy problem mieszkańców tych dolin. Dlatego też w przeszłości zasiedlali oni doliny rzek tworząc niewielkie osady.

Tyrnyauz

Po drodze mijamy najdalej na południe wysunięte miasto doliny - Tyrnyauz. Niewielkie sioło leżące w środkowej części doliny Baksan w połowie XX wieku rozrosło się do miasta liczącego sobie 30 tys. mieszkańców. A to za sprawą odkrytych w okolicy złóż wolframu i molibdenu. Miasto stanowiło zaplecze dla jednej z największych w świecie kopalni tych surowców. Obecnie, ze względu na trudne (i kosztowne) warunki wydobycia złóż zaprzestano pracy w kopalniach. Miasto umiera...

Cywilizacja...

To co szczególnie rzuca się w oczy to kontrast między potęgą natury i reliktami minionej epoki - potężne słupy, przewody elektryczne, ciągnące się kilometrami rury, hale fabryczne...  Wszystko to niepokojąco harmonizuje z majestatem skał, tworząc niesamowity klimat - jak po jakiejś katastrofie.

W dolinie

Zbocza doliny stają się bardziej strome. Bogactwo doznań i skojarzeń oszałamia. Z jednej strony - westernowe widoki gór z drugiej - cywilizacja Orientu.

Przyelbrusie

Kiedy wjeżdżamy w las, zanurzamy się w zimę. Różnica wysokości robi swoje. Powietrze staje się bardziej rześkie. Zaczynamy wierzyć, że jednak uda się pojeździć na nartach.

Bunio na Kaukazie 😉

Po około 4 godzinach drogi, przerywanej częstymi postojami, zajeżdżamy do osady Tierskoł w Przyelbrusiu. Hotel, w którym mieliśmy spędzić najbliższe dni okazuje się miłą niespodzianką - przyzwoity standard, smaczna kuchnia i niezłe zaplecze (sauna, basen). Jeszcze tylko hotelowi goście i personel muszą się oswoić z naszym buldożkiem - Buniem. Rozumiemy, że wczasowicze rzadko zapuszczają się tu z ulubionymi czworonogami.

Lodowiec na Elbrusie

Z pobliskich lodowców bierze swój początek rzeka Baksan, od której nazwę wzięła dolina oraz miasto.


Baksan

Rzeka Baksan w górnym biegu.

Tu więcej o nartach na Elbrusie – http://be2run.com/narty-na-kaukazie-w-4-odslonac/

PLAN

Get Directions

  show options

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec