Unikalny duet – Warszawa i Kampinos

Kampinoski Park Narodowy jest jednym z nielicznych parków narodowych na świecie, który graniczy ze stolicą państwa. Inny podobny przykład możemy znaleźć w Afryce w Kenii. Ponad 350 kilometrów pieszych szlaków oraz około 200 kilometrów tras rowerowych czeka na aktywnych turystów.

Park Kampinoski, utworzony w 1959 roku, ze względu na swe znaczenie został uznany w 2000 roku za Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO. 

Park proponuje placówki i ścieżki edukacyjne a także znane miejsca – Żelazowa Wola, Brochów, Wiersze, Palmiry, Laski…

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Tymczasem zapraszam na trasę we wschodniej części Parku. Została przygotowana przez organizatorów Biegu Łosia, którego III edycja odbyła się w kwietniu 2015 r. Uczestnicy biegu mieli do pokonania pętlę o długości ok. 17,5 km.

Wyruszyliśmy z miejsca mieszczącego się nieopodal parkingu przy Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Następnie ścieżkami leśnymi i groblami przez Młynisko dobiegliśmy do Cmentarza w Palmirach a stamtąd przez Sieraków powróciliśmy do Dziekanowa.

Piękna trasa poprowadzona lasami – rekomendowana zarówno biegaczom jak też rowerzystom czy zaprawionym piechurom. O każdej porze roku a szczególnie jesienią!

Ponieważ kilka moich ulubionych tras biegowych znajduje się właśnie w Puszczy Kampinoskiej, na pewno tu jeszcze powrócimy.

PLAN TRASY