Szlak Orlich Gniazd

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd budowano w XIV wieku. I choć czas obszedł się z nimi mało łaskawie – wciąż zadziwiają rozmiarami, zachwycają pięknem i proporcjami. A co najważniejsze – fantastycznie komponują się z wapiennym otoczeniem Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd osłaniały zachodnie granice Małopolski. Budowane były z surowca, którego było pod dostatkiem na Jurze – a więc z nietrwałego wapienia. To niestety było jedną z przyczyn szybko postępującej degradacji budowli.

Sz­lak Or­lich Gniaz­d to najstarszy w Polsce szlak turystyczny. Wytyczony w 1950 roku jest oznaczony nu­me­rem 1. w ogól­no­pol­skim re­je­strze pieszych szla­ków. Szlak ten – biegnący z Częstochowy do Krakowa – liczy sobie blisko 170 km.

Biorąc pod uwagę liczbę zamków oraz ich koncentrację na tak stosunkowo niewielkim obszarze, Orle Gniazda są niezaprzeczalnie wyjątkowym zespołem średniowiecznych zamków na terenie Polski.

Zapraszamy na rekonesans Szlakiem Orlich Gniazd. Odwiedzimy średniowieczne zamki położone w północno-zachodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Olsztyn, Mirów, Bobolice i Bąkowiec w Morsku.

GALERIA

Olsztyn

Naszą wyprawę Szlakiem Orlich Gniazd rozpoczynamy w Olsztynie, lezącym zaledwie 15 kilometrów od Częstochowy. Tutejsze ruiny są bez wątpienia jednymi najbardziej malowniczymi na całym szlaku. Cylindryczna wieża - stołp - wskazuje miejsce, gdzie znajdował się zamek olsztyński. Tutejsze ruiny służyły za scenografię w kilku filmach w tym także doskonale 'zagrały' hiszpański krajobraz w filmie 'Rękopis znaleziony w Saragossie'.

Olsztyn

Olsztyńskie ruiny, rozciągające się na siodłowatym wzniesieniu obejmują zamek górny oraz zamek dolny a także podzamcze z widoczną tu Basztą Sołtysią. Całość była otoczona murami, których fragmenty zachowane do dziś, pozwalają łatwo odtworzyć położenie olsztyńskiej warowni, jednej z największych na Szlaku Orlich Gniazd.

Olsztyn

Olsztyński zamek jest usytuowany na wzniesieniu, będącym fragmentem większego wapiennego wzgórza, przypominającego grzebień skalny. Pięknie wyeksponowane wapienne skały fantastycznie podkreślają wyjątkowy charakter jurajskich budowli.

Mirów

Ruiny zamku w Mirowie majestatycznie górują nad okolicą. Choć sam zamek nie jest wielki, to na pewno jego kształt oraz proporcję czynią go jednym z najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Mirów

Zarówno stan zamku (grożący zawaleniem) jak i trwające tu prace powodują, że na teren zamku nie można wejść. Dlatego też warto udać się na spacer w okoliczne skałki.

Mirów - skałki

Na sąsiadujących z zamkiem mirowskim skałkach można spotkać wspinaczy, którzy upodobali sobie okoliczne skałki.

Mirów - widok na Zamek w Bobolicach

Po wejściu na szczyt wzniesień w Mirowie widać sąsiedni zamek - w Bobolicach.

Bobolice

Do samego zamku w Bobolicach prowadzi droga przez jurajską bramę. Do dziś jeszcze są widoczne schody wycięte w kamieniu.

Bobolice

Zamek w Bobolicach odbudowany w ostatnich latach, posiada tyluż zwolenników co przeciwników.

Bobolice

Najlepiej samemu odpowiedzieć sobie na to pytania i... wkroczyć w świat odtworzonego średniowiecznego zamku...

Zamek Bąkowiec w Morsku

Zamek w Morsku był posadowiony na dwóch bokach skały, tworząc pośrodku dziedziniec z dwiema basztami. Całość połączona była murem obronnym. Poniżej znajdowało się przedzamcze z zabudową gospodarczą, chronione wałem z palisadą i suchą fosą. Obecnie zamek mieści się na terenie ośrodka wypoczynkowego.

Zamek Bąkowiec w Morsku

Wokół zamku prowadzi krótka ścieżka. W kilku miejscach pięknie eksponuje ona zamek i skały. Można powiedzieć, biorąc pod uwagę umiejscowienie zamku na skale, że było to typowe Orle Gniazdo.

PLAN

Jedna myśl na temat “Szlak Orlich Gniazd

  1. Hi there friends, how is all, and what you desire to say regarding this piece of writing, in my view its actually remarkable for me.

Dodaj komentarz

nine + 6 =