05
Maj-2016

Sandomierz

W naszym subiektywnym rankingu – Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych polskich miast. Sandomierz – położony na skarpie wiślanej posiada liczne zabytki. Wśród nich piękny gotycki ratusz otoczony renesansowymi kamieniczkami a także gotyckie i renesansowe budynki oraz kościoły. Do tego Zamek Królewski z XIV wieku oraz fragmenty obwarowań miejskich z piękną Bramą Opatowską. A także Lochy Sandomierskie – szlak prowadzący przez sandomierskie piwnice. Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne w tym Droga św. Jakuba  na szczególną uwagę zasługuje pochodzący z XIII wieku kościół św. Jakuba.

Podczas wizyty w Sandomierzu koniecznie należy odwiedzić Góry Pieprzowe – wychodzące nad Wisłą prawdziwe góry liczące sobie 500 milionów lat. Dziś już miniaturowe – na skutek erozji – przypominają typowa morenę. W ciepły słoneczny dzień zapach tutejszych dziko rosnących ziół przywołuje wspomnienia z Południa Europy… W Wąwozie Królowej Jadwigi, mimo upału odczuwa się chłód. W sam raz na rowerowy rekonesans lub dłuższy spacer.

Przy okazji pobytu w Sandomierzu można także odwiedzić winnice znajdujące się w miejscowości Dwikozy w dolinie Opatówki. Tu właśnie, dzięki rzadko spotykanym w Polsce warunkom naturalnym są odtwarzane winnice.

A miłośnikom techniki proponujemy odwiedzić piękny most kolejowy na Wiśle w Kamieniu Łukawskim.

Mało – zapewniam – to będzie bardzo intensywny weekend 😉

GALERIA

[Proponujemy przeglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN

Góry Pieprzowe
Winnice
Most na Wiśle
Ratusz na Rynku Starego Miasta
Zamek królewski
Wąwóz Królowej Jadwigi

Get Directions

  show options

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec