Sandomierz

W naszym subiektywnym rankingu – Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych polskich miast. Sandomierz – położony na skarpie wiślanej posiada liczne zabytki. Wśród nich piękny gotycki ratusz otoczony renesansowymi kamieniczkami a także gotyckie i renesansowe budynki oraz kościoły. Do tego Zamek Królewski z XIV wieku oraz fragmenty obwarowań miejskich z piękną Bramą Opatowską. A także Lochy Sandomierskie – szlak prowadzący przez sandomierskie piwnice. Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne w tym Droga św. Jakuba  na szczególną uwagę zasługuje pochodzący z XIII wieku kościół św. Jakuba.

Podczas wizyty w Sandomierzu koniecznie należy odwiedzić Góry Pieprzowe – wychodzące nad Wisłą prawdziwe góry liczące sobie 500 milionów lat. Dziś już miniaturowe – na skutek erozji – przypominają typowa morenę. W ciepły słoneczny dzień zapach tutejszych dziko rosnących ziół przywołuje wspomnienia z Południa Europy… W Wąwozie Królowej Jadwigi, mimo upału odczuwa się chłód. W sam raz na rowerowy rekonesans lub dłuższy spacer.

Przy okazji pobytu w Sandomierzu można także odwiedzić winnice znajdujące się w miejscowości Dwikozy w dolinie Opatówki. Tu właśnie, dzięki rzadko spotykanym w Polsce warunkom naturalnym są odtwarzane winnice.

A miłośnikom techniki proponujemy odwiedzić piękny most kolejowy na Wiśle w Kamieniu Łukawskim.

Mało – zapewniam – to będzie bardzo intensywny weekend 😉

GALERIA

[Proponujemy przeglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN

Góry Pieprzowe
Winnice
Most na Wiśle
Ratusz na Rynku Starego Miasta
Zamek królewski
Wąwóz Królowej Jadwigi

Get Directions

  show options

Dodaj komentarz

eight − 4 =