Hel poza sezonem

Cypel Helski leżący na samym końcu Mierzei Helskiej jest uznawany za koniec – a przez niektórych za początek – Polski. Wątpliwości nie mają sami mieszkańcy półwyspu. 

Miasto Hel jeszcze do połowy XV wieku rywalizowało z Gdańskiem o prymat nad rybołówstwem i handlem w Zatoce Gdańskiej. Potem niestety Hel tracił na znaczeniu.

Dopiero w 1896 r. przyznano Helowi status nadmorskiego uzdrowiska.  A rozwój Helu nastąpił po włączenie Helu do Polski. Wtedy wybudowano linię kolejową łączącą Gdynię z Helem (1922 r.) oraz port wojenny  (1931 r.) i fortyfikacje wojenne (1936 r.). 

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

W latach 1945 – 1989 Hel miał status miejsca szczególnie ważnego strategicznie. W efekcie prawo wjazdu do Helu miały tylko osoby posiadające stosowne przepustki. W 1963 r., Hel uzyskał utracone blisko 100 lat wcześniej prawa miejskie (w 1872 r.).

Obecnie Hel jest znanym ośrodkiem turystycznym. Znajdują się tu kąpieliska nadmorskie, przystań rybacka, jachtowa i żeglugi pasażerskiej a także port wojenny.

Do najwiekszych atrakcji turystycznych należy zaliczyć Fokarium, latarnię morską, zabytkowe domy a także liczne fortyfikacje i oczywiście lasy, wydmy oraz piękne plaże.

Fantastyczne miasteczko, które nie traci swego uroku nawet w zimie.

Tym razem trasa o długości około 8 kilometrów. Do początku Polski. Miejsce, do którego się wraca.

PLAN TRASY

Dodaj komentarz

nineteen − fifteen =