27
Lut-2017

Korona Polskiego Niżu

Polska   /   Tags: , ,

W Polsce na nizinach można spotkać wzniesienia, które przekraczają wysokość 300 m n.p.m. Są to najczęściej wzgórza morenowe. Wśród nich są trzy najwyższe wzniesienia: 

  • Wieżyca na Kaszubach – 329 m n.p.m.,
  • Góra Dylewska w okolicach Ostródy – 312 m n.p.m., 
  • Szeskie Wzgórza w okolicach Gołdapii – 309 m n.p.m. [tu nieco niższy szczyt tego garbu – Piękna Góra – 272 m n.p.m.].

Aby uzupełnić ten zestaw, dodajemy do niego jeszcze dwa wyjątkowe wzniesienia:

  • Górę Kamieńską koło Bełchatowa – 386 m n.p.m. – jest to najwyższe lecz sztucznie usypane wzniesienie,
  • Wielbłądzi Garb na Mierzei Wiślanej – 49,5 m n.p.m – jest to najwyższa stała wydma w Polsce.

Ze względu na swe unikalne walory geograficzne są to popularne miejsca rekreacyjne.

Wieżyca

Wieżyca [329 m n.p.m.] leżąca na Kaszubach jest najwyższym naturalnym wzniesieniem na nizinach w Polsce. Szwajcaria Kaszubska - bo tak popularnie nazywa się ten rejon - szczególnie zimą wygląda niezwykle malowniczo. Na szczycie wzgórza znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się piękny widok na Wzgórza Szymbarskie.

Wieżyca

Idealny teren do rekreacji - spacerów, biegania oraz jazdy na rowerze a w zimie można tu uprawiać narciarstwo biegowe oraz pobrać pierwsze nauki jazdy na nartach (wyciąg Koszałkowo).

Dylewska Góra

Dylewska Góra [312 m n.p.m.] jest jednym z dwu najwyższych wzniesień morenowych na terenie Niżu Polskiego. Znajduje się w okolicach Ostródy, w sąsiedztwie Grunwaldu.

Dylewska Góra

Jest to wzniesienie morenowe pokryte licznymi wąwozami. Na szczycie góry znajdują się przekaźniki telewizyjne oraz leśna wieża obserwacyjna.

Szeskie Wzgórza [Piękna Góra]

Najwyższe szczyty Wzgórz Szeskich przekraczają wysokość 300 m n.p.m. Ciągają się one na długości około 30 km między Oleckiem i Gołdapią.

Szeskie Wzgórza [Piękna Góra]

Wśród tych wzniesień warto wyróżnić Piękną Górę (272 m n.p.m.) w Gołdapi, na której mieście się wyciąg narciarski.

Wielbłądzi Grzbiet

Wielbłądzi Grzbiet [49,5 m np.m.], leżący w okolicach Krynicy Morskiej, jest najwyższą stałą wydmy w Polsce a nawet w Europie! Na szczycie wzniesienia znajduje się niewielka platforma widokowa.

Wielbłądzi Grzbiet

Podobno jest to jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatoką Gdańską i Zalew Wiślany. Cała okolica fantastycznie nadaje się do rekreacji - biegania, nordic walkingu i w zależności od warunków pogodowych - jazdy na rowerze, biegania na nartach i oczywiście sportów wodnych. A to wszystko w ciekawej scenerii - lasy, wydmy, wybrzeże, plaże...

Góra Kamieńska [zdjęcia letnie]

Góra Kamieńska [386 m n.p.m.] jest najwyższym sztucznym wzniesieniem na Polskim Niżu. Usypano ją w latach 1977 - 1993, z nadkładów leżących nad pokładami węgla brunatnego w okolicach Bełchatowa. Materiał ten przewożono w okolice miejscowości Kamieńsk. W efekcie powstała wielka hałda wznosząca się około 195 metrów ponad okolicę.

Góra Kamieńska [zdjęcia letnie]

Obecnie zadrzewiony grzbiet góry nadaje się fantastycznie do rekreacji - poprowadzone tu ścieżki rowerowe, świetnie nadają się do biegania oraz nordic walkingu. Znajduje się tu także kameralny stok narciarski wraz z wyciągiem. Świetny wariant na weekendowy wypad. Nie tylko w zimie;)

PLAN

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec