Korona Polskiego Niżu

W Polsce na nizinach można spotkać wzniesienia, które przekraczają wysokość 300 m n.p.m. Są to najczęściej wzgórza morenowe. Wśród nich są trzy najwyższe wzniesienia: 

  • Wieżyca na Kaszubach – 329 m n.p.m.,
  • Góra Dylewska w okolicach Ostródy – 312 m n.p.m., 
  • Szeskie Wzgórza w okolicach Gołdapii – 309 m n.p.m. [tu nieco niższy szczyt tego garbu – Piękna Góra – 272 m n.p.m.].

Aby uzupełnić ten zestaw, dodajemy do niego jeszcze dwa wyjątkowe wzniesienia:

  • Górę Kamieńską koło Bełchatowa – 386 m n.p.m. – jest to najwyższe lecz sztucznie usypane wzniesienie,
  • Wielbłądzi Garb na Mierzei Wiślanej – 49,5 m n.p.m – jest to najwyższa stała wydma w Polsce.

Ze względu na swe unikalne walory geograficzne są to popularne miejsca rekreacyjne.

Wieżyca

Wieżyca [329 m n.p.m.] leżąca na Kaszubach jest najwyższym naturalnym wzniesieniem na nizinach w Polsce. Szwajcaria Kaszubska - bo tak popularnie nazywa się ten rejon - szczególnie zimą wygląda niezwykle malowniczo. Na szczycie wzgórza znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się piękny widok na Wzgórza Szymbarskie.

Wieżyca

Idealny teren do rekreacji - spacerów, biegania oraz jazdy na rowerze a w zimie można tu uprawiać narciarstwo biegowe oraz pobrać pierwsze nauki jazdy na nartach (wyciąg Koszałkowo).

Dylewska Góra

Dylewska Góra [312 m n.p.m.] jest jednym z dwu najwyższych wzniesień morenowych na terenie Niżu Polskiego. Znajduje się w okolicach Ostródy, w sąsiedztwie Grunwaldu.

Dylewska Góra

Jest to wzniesienie morenowe pokryte licznymi wąwozami. Na szczycie góry znajdują się przekaźniki telewizyjne oraz leśna wieża obserwacyjna.

Szeskie Wzgórza [Piękna Góra]

Najwyższe szczyty Wzgórz Szeskich przekraczają wysokość 300 m n.p.m. Ciągają się one na długości około 30 km między Oleckiem i Gołdapią.

Szeskie Wzgórza [Piękna Góra]

Wśród tych wzniesień warto wyróżnić Piękną Górę (272 m n.p.m.) w Gołdapi, na której mieście się wyciąg narciarski.

Wielbłądzi Grzbiet

Wielbłądzi Grzbiet [49,5 m np.m.], leżący w okolicach Krynicy Morskiej, jest najwyższą stałą wydmy w Polsce a nawet w Europie! Na szczycie wzniesienia znajduje się niewielka platforma widokowa.

Wielbłądzi Grzbiet

Podobno jest to jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatoką Gdańską i Zalew Wiślany. Cała okolica fantastycznie nadaje się do rekreacji - biegania, nordic walkingu i w zależności od warunków pogodowych - jazdy na rowerze, biegania na nartach i oczywiście sportów wodnych. A to wszystko w ciekawej scenerii - lasy, wydmy, wybrzeże, plaże...

Góra Kamieńska [zdjęcia letnie]

Góra Kamieńska [386 m n.p.m.] jest najwyższym sztucznym wzniesieniem na Polskim Niżu. Usypano ją w latach 1977 - 1993, z nadkładów leżących nad pokładami węgla brunatnego w okolicach Bełchatowa. Materiał ten przewożono w okolice miejscowości Kamieńsk. W efekcie powstała wielka hałda wznosząca się około 195 metrów ponad okolicę.

Góra Kamieńska [zdjęcia letnie]

Obecnie zadrzewiony grzbiet góry nadaje się fantastycznie do rekreacji - poprowadzone tu ścieżki rowerowe, świetnie nadają się do biegania oraz nordic walkingu. Znajduje się tu także kameralny stok narciarski wraz z wyciągiem. Świetny wariant na weekendowy wypad. Nie tylko w zimie;)

PLAN

Dodaj komentarz

2 × three =