Góra Kamieńska

Góra Kamieńska [386 m n.p.m.] jest najwyższym sztucznym wzniesieniem na Polskim Niżu. Usypano ją w latach 1977 – 1993, z nadkładów leżących nad pokładami węgla brunatnego w okolicach Bełchatowa. 

Materiał ten przewożono w okolice miejscowości Kamieńsk. W efekcie powstała wielka hałda wznosząca się około 195 metrów ponad okolicę.

Obecnie zadrzewiony grzbiet góry nadaje się fantastycznie do rekreacji – poprowadzone tu ścieżki rowerowe, świetnie nadają się do biegania oraz nordic walkingu. Znajduje się tu także kameralny stok narciarski wraz z wyciągiem. 

Biegam po koronie wzniesienia a następnie trawersem zbiegam do jego podstawy. Stamtąd jeszcze blisko 200 m podbiegu w pionie i zamykam 10 kilometrową pętlę przy górnej stacji wyciągu narciarskiego.

Świetny wariant na weekendowy wypad. Nie tylko w zimie;)

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

Wyciąg z widokiem na kopalnię

Na północno-wschodnim stoku góry znajduje się stok narciarski. Stok jest sztucznie naśnieżany i oświetlony. Na szczyt można dostać się czteroosobową kolej krzesełkową o długości 760 m.

Wiatraki

Na szczycie Góry Kamieńskiej znajduje się Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk.

Składowisko minerałów

Na szczycie góry utworzono składowisko materiałów pozyskiwanych przy okazji wydobycia węgla brunatnego. Można tu spotkać motocykle i quady.

Trasy

Na Górze Kamieńskiej i w jej okolicach wyznaczone są też trzy trasy rowerowe o łącznej długości 42 km i o różnym stopniu trudności: - czerwona o długość 18 km – najdłuższa i najtrudniejsza; - żółta o długości 7 km - trudna; - niebieska o długości 12 km - łatwa.

Staw

Sztuczny staw na sztucznej górze...

Kopalnia węgla brunatnego

Przy okazji podjeżdżamy do miejscowości Kleszczów. Z tamtejszego punktu widokowego można spojrzeć na największą dziurę w Polsce...

Najwyższe wzniesienia na Niżu Polskim:

  • Góra Kamieńska koło Bełchatowa – 386 m n.p.m. – najwyższe lecz sztucznie usypane wzniesienie
  • Wieżyca na Kaszubach – 329 m n.p.m. – najwyższe naturalne (morenowe) wzniesienie 
  • Góra Dylewska w okolicach Ostródy – 312 m n.p.m. 
  • Szeskie Wzgórza w okolicach Gołdapii – 309 m n.p.m. [tu nieco niższy szczyt tego garbu – Piękna Góra – 272 m n.p.m.]
  • Wielbłądzi Grzbiet na Mierzei Wiślanej – 49,5 m n.p.m – najwyższa stała wydma