Foki u Ujścia Wisły

Bałtyckie foki upodobały sobie ujście Wisły do Bałtyku. Na przybrzeżnych łachach i wyspach można spotkać kolonię fok liczącą nawet 100 osobników.

Pojawienie się fok na polskim wybrzeżu jest  efektem pracy helskiego fokarium – Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego – prowadzącego program odnowienia populacji ssaków morskich w polskim Bałtyku. 

Wisła – najdłuższa rzeka Polski o długości blisko 1.050 km – ostatnie kilometry pokonuje sztucznym korytem zwanym Przekopem Wisły.

GALERIA

[proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Przekop liczy sobie ok. 7 km długości i od 250 do 400 metrów szerokości. Wykonano go w latach 1890 – 1895. Nowe koryto odprowadza wody Wisły bezpośrednio do Bałtyku omijając Gdańsk.

Do tego czasu ujście Wisły, zwane Leniwką, stanowiło duże zagrożenie powodziowe dla Żuław. Zdarzały się lata, gdy mieszkańcy okolicznych wiosek dostawali się do Gdańska łodziami poprzez zalane powodzią tereny.

Wyruszam z Mikoszewa, z niewielkiego parkingu mieszczącego się przy przystani promowej łączącej Mikoszewo i Świbno.

Następnie wzdłuż Wisły kieruję się do jej ujścia.

Marudzę trochę na kierownicach Wisły  a potem obiegam plażę i przez sosnowy las wracam do Mikoszewa.

Ponad 8 kilometrów. Wyjątkowa trasa rekomendowana zarówno biegaczom jak też spacerowiczom i rowerzystom.

Prezentowane tu 3 zdjęcia z fokami i ptakami są autorstwa Pawła, którego poznałem w trakcie tej wycieczki.

PLAN TRASY

 

Mikoszewo - Prom

Przeprawa promowa łączy Mikoszewo i Świbno. 

Mikoszewo - przystań

Na pierwszym planie mała przystań mieszcząca się przy przeprawie promowej łączącej Mikoszewo i Świbno a w oddali Ujście Przekop Wisły.

Ujście Przekop Wisły

Wschodnia kierownica nurtu Wisły. Kierownice odprowadzające wody rzeki w głąb Zatoki Gdańskiej. W ciągu 120 lat ujście przesunęło się w głąb morza o około 1.300 metrów. Widoczne łachy upodobały sobie morskie ptaki.

Ujście Przekop Wisły

Nie zawsze bywa tu tak spokojnie - zdjęcie wykonane w grudniu 2008 roku pokazuje nieistniejące już kierownice zniszczone przez wodę.

Foki u Ujścia Wisły

Pobliskie łachy upodobały sobie ptaki wodne oraz żyjące na swobodzie bałtyckie foki. [Autorem zdjęcia jest Paweł, którego miałem okazje poznać podczas eskapady do ujścia Wisły.] Uwaga - takie zdjęcia i obserwacje możliwe przy pomocy specjalistycznego sprzętu.

Jezioro

Jezioro przybrzeżne u Ujścia Wisły utworzone w wyniku nanoszenia materiały przez rzekę i wydłużania jej koryta.

Mikoszewo - Dary morza...

Brak typowej dla polskich plaż "infrastruktury" sprawia, że nawet w sezonie wakacyjnym jest tu mało plażowiczów.

Rezerwat przyrody Mewia Łacha

Ze względu na unikalny charakter rezerwatu, który stanowi ostoję rzadkich roślin oraz zwierząt, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów.