Malbork

Zamek w Malborku jest największą gotycką warownią w Europie. Uznawany jest także za największą na świecie budowlę ceglaną wybudowaną przez człowieka.

Powierzchnia malborskiego zamku (20 ha) jest dwukrotnie większa aniżeli całe warszawskie Stare Miasto w obrębie murów obronnych (około 10 ha). 

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Zamek budowany w latach 1274 – 1457 składa się z 3 części – Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego.

Zamek przez około 150 lat (1309 – 1457) był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Niemieckiego. Zakon Krzyżacki utworzono na Bliskim Wschodzie podczas wypraw krzyżowych (Akka, 1198).

Następnie (w latach 1457-1772) Malbork był  rezydencją władców polskich i siedzibą starostów malborskich. W jego murach ulokowano arsenał oraz mennice królewską 

Po rozbiorach (w 1772 roku) zamek w Malborku przeszedł w ręce króla pruskiego Fryderyka II. Zamek, który utracił swe militarne znaczenie przeznaczano  na magazyny i koszary. Kilkakrotnie był niszczony i odbudowywany.

Od 1962 roku znajduje się w nim Muzeum Zamkowe w Malborku a od 1997 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obok Starego Miasta w Krakowie, Warszawie, Toruniu i Zamościu – jest jednym z najlepiej rozpoznawanych zabytków architektury na terenie Polski.

Otoczenie zamku stanowi świetne miejsce do biegania i spacerów. Tym bardziej, jeśli połączy się to ze zwiedzaniem samego muzeum.

PLAN TRASY

Nie siłą to sposobem!

Nie siłą to sposobem! Zamek Malborski jest posadowniony na wzgórzu nad Nogatem - w średniowieczu największa odnogą Wisły. Całość (około 20 hektarów powierzchni) spinały mury i fosy, a bramy i baszty dodatkowo broniły dostepu do zamku. Przekonały sie o tym wojska polskie, które po bitwie grunwaldzkiej (1410 r.), bezskutecznie oblegały zamek. Niespełna 50 lat później Kazimierz Jagiellończyk wykupił zamek od ówczesnej załogi, nieopłaconej przez Krzyżaków (1454 r.). Malbork był przez ponad 300 lat rezydencją władców polskich.

Zamek Wysoki i Średni

Zamek Wysoki i Średni widziane z drugiej strony Nogatu. Zamek Wysoki stanowi najstarszą część zamku. Wybudowany w pierwszym etapie budowy twierdzy (1276-1280) i potem rozbudowany w XIV wieku. Znajdowała się tutaj twierdza obronna, kościół zamkowy a także pomieszczenia klasztorne (sypialnie). Przeniesienie siedziby władz zakonu do Malborka spowodowało, że rozpoczęto w 1295 r. budowę Średniego Zamku. Do 1330 roku wybudowano tu pozostałe budowle o charakterze reprezentacyjnym, w tym Pałac Wielkiego Mistrza oraz Wielki Refektarz.

Zamek Niski

Niski Zamek (budowany w pierwszej połowie XIV w.) pełnił funkcje gospodarcze. Tu ulokowane były spichlerz, browar, piekarnie.

Ratusz

Rozwijające się u stóp zamku miasto Malbork bardzo mocno ucierpiało podczas II wojny światowej. Stare miasto nie zostało odbudowane. Jedną z nielicznych zachowanych do naszych czasów pozostałości jest gotycki ratusz, pochodzący z drugiej połowy XIV wieku.