07
Wrz-2016

Drohiczyn – nadbużańska perła

Jedno z 4 – obok Gniezna, Krakowa i Warszawy – koronacyjnych miast Polski. Co ciekawe – w Drohiczynie w 1253 r. koronował się na jedynego króla w historii Rusi książę halicko-włodzimierski Daniel Romanowicz, prawnuk Bolesława Krzywoustego.

Gród Drohiczyn powstał w połowie XI wieku. Jako miasto pogranicza Drohiczyn przechodził z rąk do rąk – książęta Mazowsza, Litwy, Rusi Kijowskiej i Halickiej i Polski władali miastem. Do dziś w Drohiczynie i okolicy mieszka wielu wyznawców prawosławia. Swą obecność zaznaczyli tu Jaćwingowie, Mongołowie, Tatarzy i Krzyżacy grabiąc i paląc Drohiczyn. Mimo to przez wiele stuleci, aż do rozbiorów Polski, Drohiczyn był najważniejszym grodem a potem także stolicą Podlasia. Największy rozkwit Drohiczyna przypadł na XVI i XVII wiek. Po potopie szwedzkim nastąpił stopniowy spadek znaczenia miasta. Szczególnie dramatyczne były dla Drohiczyna lata II wojny światowej. Do naszych czasów zachowały się liczne bunkry, w tym także ten, wybudowany na cmentarzu.

Obecnie Drohiczyn to malowniczo położone, senne miasteczko, w którego panoramie dominują wysokie nadbużańskie skarpy oraz bryły 3 kościołów i 1 cerkwi. Drohiczyńskie krajobrazy grały w polskich filmach – „Kronika wypadków miłosnych”, „Nad Niemnem”, „Panny z Wilka”, „Siostra Faustyna”. Wraz z pobliskimi atrakcjami turystycznymi – Grabrką, Mielnikiem, Niemirowem, Korczewem, Janowem Podlaskim – jest świetnym celem weekendowych wypadów.

Nadbużańska perła!

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec