Pułtusk – Polska Wenecja

Przez wiele lat uznawany za najdłuższy w Polsce – a nawet w Europie – rynek mieści się w niewielkim mazowieckim miasteczku Pułtusku. Rynek ten, mający 380 metrów długości, jest położony na wyspie utworzonej przez odnogę Narwi.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Dla porównania – uznawany obecnie za najdłuższy – rynek  w Myszyńcu ma 430 metrów długości.

Pułtusk odwiedzam przy okazji kajakowego spływu Narwią. Korzystając z okazji robię sobie małą przebieżkę uliczkami Pułtuska. 

Wyruszam z krańca rynku mieszczącego się u stóp usytuowanego na wzgórzu Zamku  Biskupów.

W okresie XIII – XVIII w. Pułtusk był własnością biskupów płockich. W murach pułtuskiego zamku przebywali król Zygmunt Waza, król szwedzki Karol XII, carowie rosyjscy Aleksander I i Aleksander II.

Największy rozwój Pułtuska miał miejsce w XIV – XVI wieku. Pułtusk był trzecim po Warszawie i Płocku miastem Mazowsza, który posiadał murowane mury obronne. W trakcie spaceru można natknąć się na ich pozostałości.

Od wschodu i zachodu rynek zamknięty jest pierzejami kamienic z XVIII i XIX wieku.  Przebiegam obok domu, w którym mieszkał Napoleon. Przebywał on w Pułtusku dwukrotnie – na przełomie 1806 i 1807 roku oraz w 1812 roku.

Następnie mijam wieżę ratuszową, w której obecnie mieści się Muzeum Regionalne a w nim kolekcja meteorytów, które spadły na Pułtusk 30 stycznia 1868 roku.

Pułtuskie kościoły dodatkowo podkreślają klimat sennego mazowieckiego miasteczka.

 W XVII wieku miasto podupadło a pożary, powodzie i wojny szwedzkie dopełniły zniszczenia.  

Błądzę jeszcze trochę po uliczkach Pułtuska – jak większość polskich miasteczek ma on przynajmniej dwa oblicza.

Fantastyczne miejsce na weekendowy wypad. Najlepiej połączyć to z kajakiem!

PLAN TRASY