07
Sie-2016

Mont Agel króluje nad Monaco

Królujący nad Monte Carlo szczyt – Mont Agel (1.148 m n.p.m.) leży na granicy księstwa Monako i Francji. Należy on do pasma Alp Nadmorskich (Alpes Maritimes). Na samym szczycie usytuowana jest militarna zona z wieloma radarami i antenami. Niestety uniemożliwia ona wejście na sam szczyt góry.

Tego dnia o piątej rano wybiegłem z portu jachtowego Monte Carlo w jego kierunku. Przebijając się najpierw przez bardzo strome uliczki, łączące je wąskie pasaże i schody dostałem się na Rue de la Cremaillere prowadzącą w stronę  La Turbie. Na szczęście słońce jeszcze nie wzeszło i temperatura nie przekraczała 23 stopni, więc w miarę niezajechany dotruchtałem do pierwszych budynków miasteczka. Z tego małego miasta, leżącego już we Francji, prowadzi w kierunku szczytu klucząca serpentynami coraz węższa asfaltowa droga. Po minięciu przepięknych pól golfowych Monte Carlo Golf Club wbiegłem na ostre 10 zakrętów-agrafek. Pode mną rozpościerał się dywan białych chmur, tak jakby zaczynający się na skraju zieloniutkich pól golfowych. Znad niego wystawały tylko odległe o kilkadziesiąt km wyższe szczyty Alp Nadmorskich.

Dalej dopisywało mi ogromne szczęście, biegłem prawie cały czas zachodnimi zboczami szczytu, czyli w cieniu góry. Po około dwóch godzinach i ponad 13 km nieustającego podbiegu dobiegłem do trzech bram bazy wojskowej Jednostki Nicejskich Sił Powietrznych. Byłem na wysokości 1.119 m n.p.m. zaraz przy pierwszych antenach. Niestety owe bramy, oraz tablice z komunikatami o braku wstępu, druty kolczaste i wysoki płot skutecznie mnie zniechęciły do dalszego poruszania się w górę. Po paru fotkach, łykach i minutach oddechu ruszyłem żwawiej w dół. Trochę szybciej przerobiłem odwrotny scenariusz wbiegu: serpentyny, pola golfowe, przebicie się przez chmury, La Turbie, zbieg la Cremailierre, schody i port. O 8:30 byłem na pokładzie jachtu. A Mt Agel nadal niby tkwił w chmurach. Ale ja wiedziałem, że to nieprawda, on tylko nad nimi królował w słońcu.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec