Liguria i Monte Beigua

Z Savony – przy dobrej pogodzie – można dostrzec bardzo rozległe, zalesione wzgórze z ogromnymi antenami na szczycie. To najwyższy szczyt Ligurii – Monte Beigua (1.287 m n.p.m.). Można się na niego dostać drogą asfaltową ale też paroma szlakami pieszymi. Przez szczyt ten prowadzi między innymi popularny szlak AV – ALTA VIA DEI MONTI LIGURI.

Bardzo malowniczą trasą jest szlak prowadzący z Cogoleto na szczyt Monte Rama o wysokości 1.150 m n.p.m., potem szlakiem AV na Monte Beigua i potem w dół wzdłuż strumieni w kierunku Verazze.

W styczniu 2016 r. wybrałem się pociągiem z Savony do Cogoleto. Na początku bardzo ostry podbieg najpierw wśród iglastych lasów, a potem biegłem już w całkowicie wysokogórskiej scenerii. Po 9 kilometrach znalazłem się na szczycie Monte Rama. Jest tam stalowy krzyż, parę tablic pamiątkowych oraz przepiękny widok na Zatokę Genueńską.

Ze szczytu dalej szlak wiedzie kamiennymi łąkami. Ku memu zdziwieniu na szlaku był gdzieniegdzie lód i zmrożony śnieg. A na dole, na poziomie morza było ok. 15 stopni na plusie!

Na szczęście słońce będąc coraz wyżej grzało już mocno i trzeba tylko było uważać na śliskie kamienie. Po następnych 5 kilometrach dość łatwego już biegu znalazłem się pomiędzy antenami na szczycie Monte Beigua. Na jego zachodnim krańcu znajduje się knajpka, gdzie popiłem herbatką przepyszną focaccia.

Potem został już tylko karkołomny zbieg wśród liściastych lasów, rzadko uczęszczanym w zimie szlakiem. W sumie po około 32 kilometrach i 4 godzinach biegu siedziałem na stacji kolejowej w Verazze czekając na pociąg do Savony.

Bardzo zadowolony i jednocześnie zasmucony powrotem do cywilizacji! Bardzo…

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

Dodaj komentarz

4 + 18 =