Uznawany za najwybitniejszego poetę Pokolenia Kolumbów a także za jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku. Krzysztof Kamil Baczyński (1921 – 1944) – harcerz, członek Szarych Szeregów (Batalion Zośka a następnie Batalion Parasol), żołnierz Armii Krajowej.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

W czasie tego spaceru odwiedzimy miejsca związane z osobą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Trasa prowadzi z Mokotowa, gdzie mieszkał, do Śródmieścia, gdzie zginął czwartego dnia Powstania Warszawskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta czasu wojny.

PLAN TRASY

Ulica Bagatela 10

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się i mieszkał w kamienicy przy ul. Bagatela 10. Na ścianie domu znajduje się tablica upamiętniająca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Ulica Hołówki 3

Podczas okupacji niemieckiej Krzysztof Kamil Baczyński mieszkał przy ulicy Hołówki 3 i stąd wyszedł do Powstania. Na ścianie domu znajduje się tablica upamiętniająca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Pałac Blanka

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, Krzysztof Kamil Baczyński znajdował się w Śródmieściu. Ponieważ nie udało mu się dostać na miejsce koncentracji Batalionu Parasol (na Woli), przyłączył się do oddziałow broniących Plac Teatralny (Reduta Ratusz - Pałac Blanka). Krzysztof Kamil Baczyński zmarł 4 sierpnia 1944 r. śmiertelnie postrzelony przez niemieckiego snajpera. Na budynku znajduje się tablica pamiątkowa.

Ratusz

Krzysztof Kamil Baczyński został pochowany w mogile na tyłach Pałacu Blanka. W bramie Ratusza znajduje się kamień upamiętniający miejsce pochówku Baczyńskiego. Po wojnie ciało Baczyńskiego przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie został pochowany wraz ze swą żoną - Barbarą.

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec