Krzysztof Kamil Baczyński

Uznawany za najwybitniejszego poetę Pokolenia Kolumbów a także za jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku. Krzysztof Kamil Baczyński (1921 – 1944) – harcerz, członek Szarych Szeregów (Batalion Zośka a następnie Batalion Parasol), żołnierz Armii Krajowej.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

W czasie tego spaceru odwiedzimy miejsca związane z osobą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Trasa prowadzi z Mokotowa, gdzie mieszkał, do Śródmieścia, gdzie zginął czwartego dnia Powstania Warszawskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta czasu wojny.

PLAN TRASY

Ulica Bagatela 10

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się i mieszkał w kamienicy przy ul. Bagatela 10. Na ścianie domu znajduje się tablica upamiętniająca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Ulica Hołówki 3

Podczas okupacji niemieckiej Krzysztof Kamil Baczyński mieszkał przy ulicy Hołówki 3 i stąd wyszedł do Powstania. Na ścianie domu znajduje się tablica upamiętniająca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Pałac Blanka

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, Krzysztof Kamil Baczyński znajdował się w Śródmieściu. Ponieważ nie udało mu się dostać na miejsce koncentracji Batalionu Parasol (na Woli), przyłączył się do oddziałow broniących Plac Teatralny (Reduta Ratusz - Pałac Blanka). Krzysztof Kamil Baczyński zmarł 4 sierpnia 1944 r. śmiertelnie postrzelony przez niemieckiego snajpera. Na budynku znajduje się tablica pamiątkowa.

Ratusz

Krzysztof Kamil Baczyński został pochowany w mogile na tyłach Pałacu Blanka. W bramie Ratusza znajduje się kamień upamiętniający miejsce pochówku Baczyńskiego. Po wojnie ciało Baczyńskiego przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie został pochowany wraz ze swą żoną - Barbarą.