Królikarnia i Arkadia w Warszawie

Królikarnia swą nazwę zawdzięcza zwierzyńcowi, w którym polowano na króliki.

Wybudowany latach 80-tych XVIII wieku pałac, przechodził różne koleje losu. Zmieniał właścicieli, kilkakrotnie był niszczony. W Arkadii, leżącej u stóp Królikarni,  przed wybuchem Powstaniem Listopadowym mieścił się pałac pułkownika Józefa Sowińskiego. W drugiej połowie XIX wieku Wierzbno było niewielkim uzdrowiskiem. Kompletnie zniszczone w czasie Powstania Warszawskiego nie zostało odbudowane. Obecnie jest siedzibą Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Królikarnia na Skarpie i Arkadia u jej podnóża tworzą obecnie całość. Liczne ścieżki, kilka wariantów podbiegów pod skarpę i malownicze stawy czynią z Królikarni i Arkadii idealne miejsce do biegania i do spacerów. Jest to ulubione miejsce treningowe okolicznych biegaczy.

PLAN TRASY

Staw Arkadia

Widok na staw otoczony parkowymi drzewami.

Stawy Pod Królikarnią

Widok na Skarpę oraz Pałac Królikarnia

Park Rzeźby w Królikarni

W parku otaczającym Pałac odbywają się w plenerowe wystawy rzeźby.

Pałac Królikarnia

Budowę pałacu prowadzono w latach 1782–1786. Jego cechą charakterystyczna jest symetrii - pałac zbudowany jest na planie kwadratu a karczoch stanowiący zwieńczenie dachu jest umieszczony dokładnie nad środkiem Pałacu. Zaprojektowany przez Dominika Merliniego Pałac wraz z budynkami przechodził różne koleje losu - zmieniał właścicieli, kilkakrotnie był niszczony w wyniku pożarów i wojen w tym także w czasie Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu odbudowy pałacu,w 1965 roku otwarto w nim Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

Budynek kuchni w Królikarni

Spośród licznych budynków gospodarczych do dziś przetrwał położony na zboczu skarpy budynek kuchni. Jest on połączony z Pałacem podziemnym przejściem.