02
Cze-2016

Królikarnia i Arkadia w Warszawie

Królikarnia swą nazwę zawdzięcza zwierzyńcowi, w którym polowano na króliki.

Wybudowany latach 80-tych XVIII wieku pałac, przechodził różne koleje losu. Zmieniał właścicieli, kilkakrotnie był niszczony. W Arkadii, leżącej u stóp Królikarni,  przed wybuchem Powstaniem Listopadowym mieścił się pałac pułkownika Józefa Sowińskiego. W drugiej połowie XIX wieku Wierzbno było niewielkim uzdrowiskiem. Kompletnie zniszczone w czasie Powstania Warszawskiego nie zostało odbudowane. Obecnie jest siedzibą Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Królikarnia na Skarpie i Arkadia u jej podnóża tworzą obecnie całość. Liczne ścieżki, kilka wariantów podbiegów pod skarpę i malownicze stawy czynią z Królikarni i Arkadii idealne miejsce do biegania i do spacerów. Jest to ulubione miejsce treningowe okolicznych biegaczy.

PLAN TRASY

Staw Arkadia

Widok na staw otoczony parkowymi drzewami.

Stawy Pod Królikarnią

Widok na Skarpę oraz Pałac Królikarnia

Park Rzeźby w Królikarni

W parku otaczającym Pałac odbywają się w plenerowe wystawy rzeźby.

Pałac Królikarnia

Budowę pałacu prowadzono w latach 1782–1786. Jego cechą charakterystyczna jest symetrii - pałac zbudowany jest na planie kwadratu a karczoch stanowiący zwieńczenie dachu jest umieszczony dokładnie nad środkiem Pałacu. Zaprojektowany przez Dominika Merliniego Pałac wraz z budynkami przechodził różne koleje losu - zmieniał właścicieli, kilkakrotnie był niszczony w wyniku pożarów i wojen w tym także w czasie Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu odbudowy pałacu,w 1965 roku otwarto w nim Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

Budynek kuchni w Królikarni

Spośród licznych budynków gospodarczych do dziś przetrwał położony na zboczu skarpy budynek kuchni. Jest on połączony z Pałacem podziemnym przejściem.

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec