Kampinoskie twierdze

Puszcza Kampinoska to jeden z najwiekszych kompleksów leśnych w środkowej Polsce. Sąsiaduje z Warszawą. Z dwu stron otoczona Wisłą a z trzeciej Bzurą. Pełna piaszczystych wydm, zdradliwych bagien i kanałów. Stanowiła idealne miejsce do budowy twierdz.

Kampinoskie twierdze – od ponad 1.000 lat były budowane w Kampinosie i na jego obrzeżu. Znajdziemy tu jedną z najwiekszych twierdz w Polsce (Modlin) i ruiny warownego zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego (Wyszogród). A także wczesnośredniowieczne ziemne grodzisko w sercu puszczy (Zamczysko) i Kwaterę Dowodzenia Atomowego (Górki) wybudowaną w czasach zimnej wojny na wypadek nuklearnego konfliktu. A także obronne kościoły (Brochów, Czerwińsk) i pozostałości Rzeczpospolitej Kampinoskiej z czasów II wojny światowej (Wiersze).

Zapraszamy na wycieczki śladem najciekawszych kampinoskich twierdz. Tych wielkich i tych małych. Doskonale zachowanych i tych, których śladów trzeba się domyślać. Tych liczących sobie prawie 1.000 lat i tych niespełna 50.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

 

Dodaj komentarz

seven + eleven =