07
Cze-2017

Cypel Helski leżący na samym końcu Mierzei Helskiej jest uznawany za koniec – a przez niektórych za początek – Polski. Wątpliwości nie mają sami mieszkańcy półwyspu. 

Miasto Hel jeszcze do połowy XV wieku rywalizowało z Gdańskiem o prymat nad rybołówstwem i handlem w Zatoce Gdańskiej. Potem niestety Hel tracił na znaczeniu.

Dopiero w 1896 r. przyznano Helowi status nadmorskiego uzdrowiska.  A rozwój Helu nastąpił po włączenie Helu do Polski. Wtedy wybudowano linię kolejową łączącą Gdynię z Helem (1922 r.) oraz port wojenny  (1931 r.) i fortyfikacje wojenne (1936 r.). 

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

W latach 1945 – 1989 Hel miał status miejsca szczególnie ważnego strategicznie. W efekcie prawo wjazdu do Helu miały tylko osoby posiadające stosowne przepustki. W 1963 r., Hel uzyskał utracone blisko 100 lat wcześniej prawa miejskie (w 1872 r.).

Obecnie Hel jest znanym ośrodkiem turystycznym. Znajdują się tu kąpieliska nadmorskie, przystań rybacka, jachtowa i żeglugi pasażerskiej a także port wojenny.

Do najwiekszych atrakcji turystycznych należy zaliczyć Fokarium, latarnię morską, zabytkowe domy a także liczne fortyfikacje i oczywiście lasy, wydmy oraz piękne plaże.

Fantastyczne miasteczko, które nie traci swego uroku nawet w zimie.

Tym razem trasa o długości około 8 kilometrów. Do początku Polski. Miejsce, do którego się wraca.

PLAN TRASY

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec