08
Wrz-2016

Gnojno i Niemirów nad Bugiem

W miejscu gdzie Bug opuszcza granice Polski z Białorusią znajdują się dwie miejscowości – Gnojno i Niemirów, które zna każdy miłośnik tego zakątka Polski. Obie te miejscowości dzieli i łączy Bug. 

Niemirów wciśnięty między Bug i Białoruś jest odległym echem grodu i miasta, które było ważnym miejscem na szlaku bużańskim. Krótkotrwałe okresy rozwoju miasta w XVII wieku a następnie pod koniec XVIII wieku przerwały – najpierw potop szwedzki a następnie rozbiory Polski. Pod koniec XIX wieku Niemirów utracił prawa miejskie a reszty dopełniła II wojna światowa. Do dziś zachowany jest – podobnie jak w Drohiczynie  – układ regularnego prostokątnego rynku. Uwagę przykuwa oczywiście barokowoklasycystyczny Kościół świętego Stanisława z 1791 r. wraz z dzwonnicą z początku XIX wieku.

Osobom lubiącym pobuszować w plenerze polecamy średniowieczne grodzisko – będące siedzibą rodu Niemirskich. Niegdyś leżące nad Bugiem strzegło przeprawy przez rzekę. Dziś meandrujący Bug odsunął się o około pół kilometra od grodziska. Pozostałością po II wojnie światowej są betonowe schrony wybudowane przez Rosjan w latach 1940-41. To właśnie na Bugu przebiegała Linia Mołotowa. Dlatego też na prawym brzegu Bugu możemy spotkać liczne schrony.

Aby przedostać się na drugi brzeg, mieszkańcy Niemirowa musieli jechać do oddalonego o 25 kilometrów mostu w Kózkach. Prom, od kilku lat kursujący między Niemirowem i Gnojnem, bardzo skrócił tę drogę.

Gnojno  jest przede wszystkim kojarzone jako miejsce, które zagrało nadniemieńskie plenery w filmie Nad Niemnem. Jest to senna podlaska miejscowość, gdzie wciąż można znaleźć drewniane chaty, w lecie liczne gniazdujące tu bociany i zbłąkanych rowerzystów.

Mimo, iż właściwie nie znajdujemy tu obecnie zabytków Wielkiej Historii, są to miejsca – obok Niemirowa, Mielnika, Janowa i Drohiczyna – które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wyprawy nad Bug. Choćby po to, by pobiwakować nad nadbużańskich łąkach.

Kresy? Więcej – Kresy Kresów!

GALERIA

[proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN

Get Directions

  show options

 

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec