Gnojno i Niemirów nad Bugiem

W miejscu gdzie Bug opuszcza granice Polski z Białorusią znajdują się dwie miejscowości – Gnojno i Niemirów, które zna każdy miłośnik tego zakątka Polski. Obie te miejscowości dzieli i łączy Bug. 

Niemirów wciśnięty między Bug i Białoruś jest odległym echem grodu i miasta, które było ważnym miejscem na szlaku bużańskim. Krótkotrwałe okresy rozwoju miasta w XVII wieku a następnie pod koniec XVIII wieku przerwały – najpierw potop szwedzki a następnie rozbiory Polski. Pod koniec XIX wieku Niemirów utracił prawa miejskie a reszty dopełniła II wojna światowa. Do dziś zachowany jest – podobnie jak w Drohiczynie  – układ regularnego prostokątnego rynku. Uwagę przykuwa oczywiście barokowoklasycystyczny Kościół świętego Stanisława z 1791 r. wraz z dzwonnicą z początku XIX wieku.

Osobom lubiącym pobuszować w plenerze polecamy średniowieczne grodzisko – będące siedzibą rodu Niemirskich. Niegdyś leżące nad Bugiem strzegło przeprawy przez rzekę. Dziś meandrujący Bug odsunął się o około pół kilometra od grodziska. Pozostałością po II wojnie światowej są betonowe schrony wybudowane przez Rosjan w latach 1940-41. To właśnie na Bugu przebiegała Linia Mołotowa. Dlatego też na prawym brzegu Bugu możemy spotkać liczne schrony.

Aby przedostać się na drugi brzeg, mieszkańcy Niemirowa musieli jechać do oddalonego o 25 kilometrów mostu w Kózkach. Prom, od kilku lat kursujący między Niemirowem i Gnojnem, bardzo skrócił tę drogę.

Gnojno  jest przede wszystkim kojarzone jako miejsce, które zagrało nadniemieńskie plenery w filmie Nad Niemnem. Jest to senna podlaska miejscowość, gdzie wciąż można znaleźć drewniane chaty, w lecie liczne gniazdujące tu bociany i zbłąkanych rowerzystów.

Mimo, iż właściwie nie znajdujemy tu obecnie zabytków Wielkiej Historii, są to miejsca – obok Niemirowa, Mielnika, Janowa i Drohiczyna – które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wyprawy nad Bug. Choćby po to, by pobiwakować nad nadbużańskich łąkach.

Kresy? Więcej – Kresy Kresów!

GALERIA

[proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN

Get Directions

  show options

 

Dodaj komentarz

8 + four =