23
Kwi-2016

Modlin – Deszczowa Twierdza

Jedna z najbardziej znanych twierdz w Polsce, w pełni zasługuje na swą sławę. I to bynajmniej nie tylko z powodu najdłuższego budynku w Europie, liczącego sobie 2.250 metrów długości.

Twierdza Modlin to potężny kompleks obiektów wojskowych położonych u zbiegu Narwi i Wisły, niespełna 30 km na północ od Warszawy. W bliskim sąsiedztwie lotniska Modlin.

Wyjątkowe  walory obronne tego miejsca docenił Napoleon, który zainicjował w tym miejscu budowę twierdzy (1807 – 1812). Następnie twierdza była rozbudowywana przez Rosjan praktycznie do 1915.

Modlińska twierdza stanowiła ważny punkt obrony w latach – 1813, 1831, 1915, 1920 (zaplecze frontu)  i 1939 roku.

Dziś liczne obiekty Twierdzy Modlin są opuszczone. Niszczejące budynki lata swej świetności mają już za sobą. Ludzie i pozostawiona sobie przyroda rozprawiają się z twierdzą.

Liczne blaknące szyldy wskazuję, że w przeszłości nie brakowało pomysłów na zagospodarowanie fortów. Na pewno dobrze, że w koszarach powstało muzeum.

Warto wybrać się tam na cały dzień i powłóczyć po tamtejszych fortach. Szczególnie wiosną, gdy bujna zieleń nie skrywa zakamarków modlińskiej twierdzy.

Samo obejście najciekawszych budowli to około 7 kilometrów. My pokonaliśmy około 15 km, gdyż chcieliśmy jeszcze odwiedzić malownicze mosty na Narwi i Wiśle.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec