Modlin – Deszczowa Twierdza

Jedna z najbardziej znanych twierdz w Polsce, w pełni zasługuje na swą sławę. I to bynajmniej nie tylko z powodu najdłuższego budynku w Europie, liczącego sobie 2.250 metrów długości.

Twierdza Modlin to potężny kompleks obiektów wojskowych położonych u zbiegu Narwi i Wisły, niespełna 30 km na północ od Warszawy. W bliskim sąsiedztwie lotniska Modlin.

Wyjątkowe  walory obronne tego miejsca docenił Napoleon, który zainicjował w tym miejscu budowę twierdzy (1807 – 1812). Następnie twierdza była rozbudowywana przez Rosjan praktycznie do 1915.

Modlińska twierdza stanowiła ważny punkt obrony w latach – 1813, 1831, 1915, 1920 (zaplecze frontu)  i 1939 roku.

Dziś liczne obiekty Twierdzy Modlin są opuszczone. Niszczejące budynki lata swej świetności mają już za sobą. Ludzie i pozostawiona sobie przyroda rozprawiają się z twierdzą.

Liczne blaknące szyldy wskazuję, że w przeszłości nie brakowało pomysłów na zagospodarowanie fortów. Na pewno dobrze, że w koszarach powstało muzeum.

Warto wybrać się tam na cały dzień i powłóczyć po tamtejszych fortach. Szczególnie wiosną, gdy bujna zieleń nie skrywa zakamarków modlińskiej twierdzy.

Samo obejście najciekawszych budowli to około 7 kilometrów. My pokonaliśmy około 15 km, gdyż chcieliśmy jeszcze odwiedzić malownicze mosty na Narwi i Wiśle.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

Jedna myśl na temat “Modlin – Deszczowa Twierdza

  1. A person essentially help to make seriously posts I would state.
    That is the very first time I frequented your web page and to this point?
    I surprised with the research you made to create this actual submit
    amazing. Magnificent job!

Dodaj komentarz

18 + 10 =