Depresja w Polsce – 1,8 m p.p.m.

Szczyt a właściwie dno polskiej depresji znajduje się 1,8 m p.p.m. Oczywiście nasza ‚polska depresja’ nie może się równać z tą amerykańską – najniżej położony punkt w Ameryce Północnej – leży 86 m p.p.m.

Staruję z punktu, który uznawany jest za najniżej położony w Polsce. Oczywiście w miejscowości Raczki Elbląskie.

GALERIA

[proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Zobacz wiecej

Mijam liczne rowy i kanały, którymi jest odprowadzany nadmiar wody. Krajobraz Żuław nijak nie przypomina Doliny Śmierci – jednego z najbardziej suchych miejsc na Ziemi.

Następnie kluczę drogami i ścieżkami Żuław kierując się w stronę Jeziora Drużno. Po drodze odwiedzam Tropy Elbląskie – wioskę założoną przez mennonitów. Ten temat koniecznie trzeba będzie rozszerzyć!

Robię pętlę i wracam do miejsca, z którego wybiegłem. Tego dnia jest gorąco. Na asfaltowych odcinkach asfalt klei się do butów. Może jednak coś jest na rzeczy z tą Doliną Śmierci?

Około 16 kilometrów – endorfiny działają!

Jeśli więc czujesz potrzebę by pobiegać w depresji, jest na to niezawodna recepta – RACZKI! Elbląskie…

PLAN TRASY

Raczki Elbląskie - polska depresja

Najniżej położony punkt w Polsce leży w miejscowości Raczki Elbląskie. Dno naszej depresji leży 1,8 m poniżej poziomu morza.

Kanał Tina

Żuławy Wiślane są poprzecinane licznymi rowami i kanałami, które odprowadzają nadmiar wody.

Tropy Elbląskie

Wioska założona przez mennonitów. W samej osadzie, otoczonej systemem kanałów i rowów, centralną arterią na wzór holenderski był kanał, nazywany ulicówką wodną. Mennonici swe domy, ale też kościoły i cmentarze, budowali na sztucznie usypanych wzgórzach, zabezpieczając się w ten sposób przed niszczycielskim działaniem powodzi. Widoczny dom jest typowy dla budownictwa na Żuławach.

Jezioro Drużno

Jeszcze 1.000 lat temu stanowiło ono południowy fragment Zalewu Wiślanego. Samo jezioro, położone 10 cm n.p.m., podlega silnemu zarastaniu. Teraz, w środku lata błękitna tafla jeziora z trudem przebija się przez intensywna wodną roślinność.