10
Maj-2016

Czersk – niedoszła stolica Polski

W niedzielne południe wybieram się do podwarszawskiego Czerska. Kilka ciekawych historii z tym miejscem związanych jest.

Czersk był jednym z największych miast na Mazowszu w okresie średniowiecza. Położony był na szlaku handlowym, na skarpie w pobliżu Wisły… No właśnie – Wisły. Do czasu aż pewnej burzliwej nocy pod koniec XIV wieku Wisła utorowało sobie nowe koryto i odsunęła się od Czerska o ponad 2 kilometry. Książę Janusz I ostatecznie przeniósł w 1413 roku swą siedzibę do Warszawy a Czersk stracił bezpowrotnie swą szansę na to, by w przyszłości stać się stolicą Polski.

Jeszcze w XVI wieku – za królowej Bony – Czersk przeżył jeszcze rozkwit. To właśnie tu Bona eksperymentowała z uprawą winorośli i warzyw – dlatego też Czerskowi można nadać honorowy tytuł – Ojczyzny Polskiej Włoszczyzny:)

Kolejne wieki przynoszą stały upadek znaczenia miasta. Obecnie to niegdyś największe obok Płocka miasto na Mazowszu jest znane z pięknych zamkowych ruin położonych na malowniczej wiślanej skarpie. Warto wybrać się tam o każdej porze roku, a szczególnie gdy kwitną drzewa owocowe w okolicznych sadach…

Truchtam wokół zamku a następnie alejami wzdłuż sadów kieruję się ku Wiśle. Następnie powrót do Czerska i  po raz kolejny oglądam zamkowe atrakcje.

Jedno z najciekawszych miejsc na Mazowszu. Obowiązkowo!

GALERIA

[proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec