02
Lis-2015

Barcelona – 5 x Gaudi

Obok kilku wziętych futbolistów – Antonio Gaudi jest jedną z najlepiej rozpoznawanych barcelońskich postaci. Stało się tak za sprawą zaprojektowanych przez niego budowli.

Antonio Gaudi (1852 – 1926) – katalończyk z urodzenia, barcelończyk z wyboru – spędził w Barcelonie 50 lat swego dorosłego życia. W Barcelonie znajduje się około 20 budowli sygnowanych nazwiskiem Gaudiego.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Zobacz wiecej

Na trasie wiodącej alejami i uliczkami Barcelony odwiedzimy najważniejsze obiekty zaprojektowane przez Gaudiego. I choć sporo dyskutowało się i dyskutuje wciąż nad estetyką Gaudiego – na pewno zmieniła ona oblicze Barcelony.

Wyruszam spod kościoła znanego jako Sagrada Família. Następnie robiąc pętlę odwiedzam 3 kamienice oraz Park Guell a kończę przy Sagrada Familia. Łącznie około 11 kilometrów.

Barceloński klasyk!

5 x GAUDI

PLAN TRASY

Sagrada Familia

Właściwie Templo Expiatorio de la Sagrada Familia - Świątynia Pokutna Świętej Rodziny – kościół secesyjny stanowiący największy projekt Gaudiego. Budowlę kościoła rozpoczęto w 1882 roku. Gaudi pracował nad nią blisko 40 lat, a ostatnich 15 lat swego życia poświęcił jej całkowicie. Budowa kościoła do dziś nie została ukończona - ostatecznie najwyższa wieża ma mierzyć 172 metrów wysokości. W 2005 roku fasada Narodzenia Pańskiego i krypta świątyni Sagrada Familia znalazły się na liście dziedzictwa UNESCO w Europie.

Casa Batlló

Budynek należący do Josep Batlló, przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Gaudi zaprojektował bogato zdoioną fasadę a także elementy wyposażenia wnętrz. Obecnie mieści się tu muzeum Gaudiego a sam budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Casa Milla

Budynek powstały w latach 1906-1910 dla przedsiębiorcy Pere Milla. Znakiem rozpoznawczym jest brak prostych linii a całość przypomina wzburzone morskie fale. Ostatni świecki i uznawany za najbardziej dojrzały projekt Gaudiego. Udostępniony także do zwiedzania.

Casa Vicens

Dom zaprojektowany przez Gaudiego dla Manuela Vicensa (1883–1888). Budowla łączy elementy neogotyku i stylu mauretańskiego. Obecnie trwają tu prace aby nadać budynkowi formę muzeum.

Park Guell

Duży park uplasowany na wzgórzu z licznymi elementami architektonicznymi, zaprojektowany przez Gaudíego dla Eusebio Güell. Prace trwały od 1900 do 1914. Z planowanych wcześniej kilkudziesięciu budynków powstało jedynie pięć. W jednym z nich przez pewien czas mieszkał Gaudí. W 1922 roku władze miasta wykupiły teren i przekształciły go w park miejski a od 1984 roku obiekt znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ponieważ park ten jest niezwykle interesujący - poświęcimy mu osobną trasę.

 

[facebook-comments-master-un]

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post:

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec