Barcelona – 5 x Gaudi

Obok kilku wziętych futbolistów – Antonio Gaudi jest jedną z najlepiej rozpoznawanych barcelońskich postaci. Stało się tak za sprawą zaprojektowanych przez niego budowli.

Antonio Gaudi (1852 – 1926) – katalończyk z urodzenia, barcelończyk z wyboru – spędził w Barcelonie 50 lat swego dorosłego życia. W Barcelonie znajduje się około 20 budowli sygnowanych nazwiskiem Gaudiego.

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

Zobacz wiecej

Na trasie wiodącej alejami i uliczkami Barcelony odwiedzimy najważniejsze obiekty zaprojektowane przez Gaudiego. I choć sporo dyskutowało się i dyskutuje wciąż nad estetyką Gaudiego – na pewno zmieniła ona oblicze Barcelony.

Wyruszam spod kościoła znanego jako Sagrada Família. Następnie robiąc pętlę odwiedzam 3 kamienice oraz Park Guell a kończę przy Sagrada Familia. Łącznie około 11 kilometrów.

Barceloński klasyk!

5 x GAUDI

PLAN TRASY

Sagrada Familia

Właściwie Templo Expiatorio de la Sagrada Familia - Świątynia Pokutna Świętej Rodziny – kościół secesyjny stanowiący największy projekt Gaudiego. Budowlę kościoła rozpoczęto w 1882 roku. Gaudi pracował nad nią blisko 40 lat, a ostatnich 15 lat swego życia poświęcił jej całkowicie. Budowa kościoła do dziś nie została ukończona - ostatecznie najwyższa wieża ma mierzyć 172 metrów wysokości. W 2005 roku fasada Narodzenia Pańskiego i krypta świątyni Sagrada Familia znalazły się na liście dziedzictwa UNESCO w Europie.

Casa Batlló

Budynek należący do Josep Batlló, przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Gaudi zaprojektował bogato zdoioną fasadę a także elementy wyposażenia wnętrz. Obecnie mieści się tu muzeum Gaudiego a sam budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Casa Milla

Budynek powstały w latach 1906-1910 dla przedsiębiorcy Pere Milla. Znakiem rozpoznawczym jest brak prostych linii a całość przypomina wzburzone morskie fale. Ostatni świecki i uznawany za najbardziej dojrzały projekt Gaudiego. Udostępniony także do zwiedzania.

Casa Vicens

Dom zaprojektowany przez Gaudiego dla Manuela Vicensa (1883–1888). Budowla łączy elementy neogotyku i stylu mauretańskiego. Obecnie trwają tu prace aby nadać budynkowi formę muzeum.

Park Guell

Duży park uplasowany na wzgórzu z licznymi elementami architektonicznymi, zaprojektowany przez Gaudíego dla Eusebio Güell. Prace trwały od 1900 do 1914. Z planowanych wcześniej kilkudziesięciu budynków powstało jedynie pięć. W jednym z nich przez pewien czas mieszkał Gaudí. W 1922 roku władze miasta wykupiły teren i przekształciły go w park miejski a od 1984 roku obiekt znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ponieważ park ten jest niezwykle interesujący - poświęcimy mu osobną trasę.

 

[facebook-comments-master-un]

Dodaj komentarz

three − 1 =