Atomowa Kwatera Dowodzenia

Obiekt ten miał służyć jako stanowisko dowodzeni na wypadek nuklearnego konfliktu w czasach ‚zimnej wojny’. Pozostałości bunkrów znajdują się na terenie Puszczy Kampinoskiej w okolicach Łomianek.

Kwatera składa się z 3 budynków ulokowanych w wielkim wykopie. Po zakończeniu budowy część obiektów miała być przykryta ponownie piachem.

Budowę AKD rozpoczęto w latach 60-tych XX wieku a prace kontynuowano jeszcze w latach 80-tych. Zastosowanie satelitów wywiadowczych oraz zmiany ustrojowe w Polsce spowodowały zaniechanie dalszych prac.

W 2004 roku teren ten wraz z obiektami został zwrócony Parkowi Kampinoskiemu. Obecnie Opuszczony obiekt niszczeje a Atomowa Kwatera Dowodzenia jest ulubionym miejscem manewrów miłośników paintballa.

W taki sposób dogorywa obiekt będący namacalnym świadectwem zimnej wojny. Dziwne miejsce, dziwne ruiny, taka też historia…

GALERIA

[Proponujemy oglądanie zdjęć w powiększeniu]

PLAN TRASY

Obiekt nr 3

Podziemna hala-schron o powierzchni około 2000 m², nie ukończony.


Wskazówki dojazdu

Obiekt nr 2

Dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek, na powierzchni przypominający budynek szkoły, tak zwane koszary,


Wskazówki dojazdu

Obiekt nr 1

Trzykondygnacyjny, podziemny schron dowodzenia, zamaskowany na powierzchni stacją meteo na dwóch garażach, o powierzchni około 600 m², odporny na wybuch nuklearny.


Wskazówki dojazdu

Kompleks Atomowej Kwatery Dowodzenia składa się z 3 obiektów, które są połączone podziemnym korytarzem:

  • Obiekt nr 1 – trzykondygnacyjny, podziemny schron dowodzenia, zamaskowany na powierzchni stacją meteo, o powierzchni około 600 m2, odporny na wybuch nuklearny.
  • Obiekt nr 2 – dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek, przypominający budynek szkolny,  tak zwane koszary,
  • Obiekt nr 3 – podziemna hala o powierzchni około 2000 m2, nie ukończony.

Dodaj komentarz

nine − five =